Specialiștii de la Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) au emis o atenționare de cod galben pentru riscul de viituri și inundații, vizând 17 județe din țară.
Avertizarea, intrată în vigoare de la prânz, rămâne valabilă până în cursul zilei următoare. Aceasta vizează în mod special cursurile de apă din bazinele hidrografice situate în regiunile Transilvania, Maramureș, Crișana și Muntenia.
Prognoza meteo: Cod galben de instabilitate atmosferică
În paralel, Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a prelungit până marți, la ora 22:00, avertizarea de cod galben de instabilitate atmosferică, care afectează aproximativ 30 de județe.
Fenomenele prognozate includ averse torențiale, descărcări electrice, vijelii și căderi de grindină. Potrivit ANM, cantitățile de apă vor fi semnificative:
- În intervale scurte de timp sau prin acumulare, se vor înregistra între 15 și 25 l/mp.
- Izolat, cantitățile de precipitații pot depăși pragul de 30–40 l/mp.
Zonele vizate de această actualizare sunt majoritatea regiunilor din Transilvania, nordul și estul Munteniei, nord-estul Olteniei, sudul și sud-estul Moldovei, precum și Dobrogea.
Din cauza riscului de creșteri rapide ale debitelor pe râurile mici și a scurgerilor de pe versanți, autoritățile recomandă populației să manifeste prudență sporită.
Cetățenii sunt sfătuiți să evite activitățile în apropierea cursurilor de apă, cum ar fi pescuitul, campingul sau lucrările agricole, și să urmărească constant actualizările meteorologice oficiale.
